6 Aralık 2011 Salı

İzmir'e Çağ Gürle geldi, Çağ atladım.


İzmiryoga'dan bir Çağ  Gürle geçti, gelmesiyle Çağ  atladım  desem  yeridir :) Yoğun hafta sonuna  denk  gelen  bir workshop.  Konu  Power vinyasa ve  Anatomi. Aksilik diye adlandırdıklarımız olur ya işte  oldu  o hafta oğlumunuda  veli  toplantısı  var yılda  1  kez  yapılan  buyurdular  ve beni  arada bırakırken içim Çağ  derken  bir taraftan oğluma  vicdan yapıyorum. Karar  aldım  ve  yarım günlük belki katılamayacağımı bildirdiğim  saatte Çağ'ın dersine  gittim. Yolda zihin  düşünceleriyle  Çağ'ı  sorguluyor Nedir? kimdir? ne  yapacak  derken  daha  gelmeden hissetmiştim birçok duygumun yüzeye çıkmasına sebep  olacak...
Cumartesi  sabahı  İzmiryoga'nın kapısından girdim  ve Merhaba herkese ... Çağ karşımda, herkes heyecanlı fakat  Çağ daha da heyecanlı,  o  sakin görümünün içinde kalbi  benden daha hızlı  atıyor gibiydi, bilmem artık  ama ben böyle hissettim.
Gelelim 1.  gün  derse. Başlamadan önce kısa sohbetler  oluyor geç  kalanları  bekliyoruz... bekliyoruz...  Kalorifer  peteklerine yakın olanlar için düşünüyor pestillerinin çıkıp  çıkmayacağını düşünüyor :) eyvah  diyorum daha şimdiden bunu  soruyorsa 2 saat ne  yaptıracak!!! Hava da  çok güzel  bugun. Arada fotoğraf çekiliyor, konuşuluyor, başımıza neler gelecek?
Başlıyoruz. Kolay  sanılan ama  en zor poz Tadasana... yumuşak  nefeslerle nefes al, kollar  kulakların  yanından yukarıya uzanıyor ve  nefes ver  yumuşakca aşağıya katlan, iyiyymiş yumuşak  yavaş akış  diye düşünüyorum aşağıya katlanırken dizler  bükülüyor baş  aşağıya ağır, nefes al  ve ver hopppa bir süre kaldık burada, nefes al yarıyol  açıl  ve  omurgayı  uzat; durduk. nefes  al  ve verirken aşağıya katlan  offffff dizlerimmmm.
Nefes al  Utkatasana, nefes ver Tadasana ohhhh. Ve bu  akışı 6 kez yaptık ben gene düşünmeye başladım Burada şu  an olmalı mıydım yoksa Lorenzo'nun toplantısına gitmeli miydim :) hala vinyasa devam  ediyor.Namaskar Tadasana'da demez mi  daha başlamadık, Adho Mukha Svasana'ya geçtik ohhh dedim. Bu pozda hiç  bu  kadar  keyifli  dinleneceğimi düşünmemiştim. birde  25dk. burada tutacakmışmışmış... akış  devam  ediyor tekrar aşağı  bakan köpeğe geldik ve  plank pozisyonunda kaldık  kollar sanki  bana ait  olmak istemiyorlar, nefesler  son hız  alınıp  verilirken anısını anlatacakmış bak  şimdi :)))Al bana  bir sürpriz daha  neyseki  şakaydı  da plankden  aşağıya bedenlerimizi bıraktık. Hala ısınma  pozlarındayız nefes nefeseyiz 20 dk. power vinyasa yapıyoruz o  20 dk.  bana  ömür gelmeye başladı :) Herkes terlemiş  nefeslerden  dolayı içerisi  buhar oldu  camda açmıyor,  ispatı resimlerde bulanık görülen resimler,  makinadan ya da  çekenden kaynaklı  değil sorumlusu  Çağ :) 40. dakikalar diyor ki hazır planke  gelmişken uzat sağ ayağını, ama  çok  değil gövde hala  plankde başını  düz tut nefes seslerini daha çok  duyar  oldum. sağ  bacak indir sol  bacağı  kaldır, hopppp İstanbul  anısına  girmeden birde İzmir anısı yarattı kendine.  Neyseki anlatmıyor yere uzandık poffffff. içimden çıkan ses çok farklı olacak  ama durmuyor izin vermiyor hemen pozlara geçiş  yapıyoruz. Birkaç nefes alsaydık  Lütfen!!! Yok işte bunlar  aklımdan geçerken ve sınıftaki  herkes ahlayıp poflarken  demez mi; uzun  yıllardır sanskrikçe  dilini  araştırıyorum ve  daha fazla ne demek biliyor musunuz tabi  ben  ciddi  ciddi bir sonraki  kelimesini  bekliyorum ah! of!pof!  kelimeleri  daha fazla yaptır  anlamına  geliyormuş.  Nefes  al adho mukha  svanasana'dayken  sol  bacak  gökyüzüne doğru  kaldır, bakıyorum 1,5 saat  geçti  savasana beklerken  daha da vinyasa olup  pozlar zorlaşıyor. Omuz, kol ve  ters duruşlara geçtik, neyseki bu  ters duruşları  seviyorum. 1 saat  50dk.  ve  sonunda savasana. İçeriden  Makbule'nın yemek  hazırlığı sesleri geliyor, öğlen arasında  burada kalmak  istemedim, ara verilmesiyle birlikte hemen kendimi dışarıya attım. İlk  kez İzmiryoga'da  yemek  arasında kendimi  oradan  uzaklaştırma ihtiyacı  duydum. tadasana  ile  başlayıp  savasana'yla  biten  dersin 2.  yarısında Anatomi  vardı ki muhteşemdi.
2. gün; Tadasana ile başlayıp yarıyol ve  düne  benzer akışla devam  ederken çok hoş yeni pozlarda  vardı  fakat bugun bir chaturanga sürpriziyle karşılaştım. bu poz da yaşanan hislerimi ayrı  bir zamanda  ayrı  yazı  başlığında yazmak daha uygun  hem  Ayça  kendi  bloğunda  bunu çok güzel  ifade etmiş . Hislerime tercüme olmuş.
1. günden  benim için daha  güzel  geçen ters duruşlara geldik,  akışkan olan pozların üstüne ters duruşlarda  yüzeye çıkan hislerime etki  oldu  ve  artık 2. yarının anatomi  dersinin bir bölümünde  artık  gözlerimi  açık  tutmak  imkansızlaştı. 15dk.  o salonda  o anda  olamayıp  dinlenmeye geçtim,  üzerimde  bir ağırlık.
Partner çalışması  ayrı  bir keyifken o  hislerim yok mu :) Şule  ile  karşı  karşıya  bakışıyoruz  içimde o  an anlam katamadığım bir his, içimde  tutsam  ağlayacağım hemde  hüngür hüngür , tutmak istemiyorum ve  bu  his her neyse yoğun bir kahkahayla  çıkıyor ve ardından gülme  krizine  dönüşüyor. ya susup  ağlayacağım ya da gülmeye devam  edeceğim. bir taraftanda toparlanmaya çalışıyorum.
Gün bitiyor, ders bitti Çağ  ve yoga arkadaşlarımla vedalaşarak evime doğru  gidiyorum. 2 günün tadını, lezzetini  tam tadı  damağımda kalarak renklendirmek istedim  kırmızı şarabımla.
Gece bir  öksürük boğazımda  bir  gıcık ve düğüm, sesim çıkamıyor, başım, midem.  Ah  bu  yüzeye çıkan hisler kime  gıcık oldum ki  şimdi :))))
Çok  Teşekkür ederim  Çağ, iyi ki  İzmir'e geldin ve seni  tanıdık. Bu çalışmaya inan çok ihtiyacım  varmış. Bir sonraki İzmir çalışmanda Fabrizio'nunda katılımcı  olmasını  gönülden istiyorum. Eminim tüm katılımcı  arkadaşlarımda senin  burada olmandan çok memnun kalmışlardır. Bu workshop  deneyimim sayesinde; senin çalışmanla sonunda  bloğumuda güncellemiş oluyorum ve  ilk yazımı  yayınlıyorum.
Ellerim kalbin önünde seni  selamlıyorum.
PS. Yeni  orkide alırsan artık  boğumundan kestiğin yaşar mı  bilemiyorum, İzmiryoga'nın orkidesine Beyza asistan olduğu  gibi  sende  bir orkide asistan belirle.  Asistan  şart :)
Burcu,
5 Aralık 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder